Aké je to hľadať archeologické poklady v Biskupiciach?
V lete 2017 mnohí Biskupičania po prvý raz počuli o tom, že sa v mieste budúcej diaľnice v katastri Podunajských Biskupíc nielen konajú archeologické vykopávky, ale hlavne, že odborníci objavili unikátne avarské pohrebisko. Mnohí mali to šťastie a miesto nálezu dokonca navštívili. Ani zďaleka však nebolo zaujímavým objavom koniec!
Podunajské Biskupice sú plné pokladov. Netreba si ich však predstavovať ako kopy zlata či šperkov, neraz sú nenápadné. V rukách odborníka sa ale aj zlomky "obyčajných črepov" a kostí premenia na zdroj unikátnych informácií o našej minulosti.
Ako však vyzeralo skutočné pátranie archeológov v Biskupiciach? Aké to je zúčastniť sa týchto vzrušujúcich objavov?
Vždy, keď zamierite na križovatku D4 pri Podunajských Biskupiciach, spomeňte si, že práve v týchto miestach sa odohrávali pred viac než 1000 rokmi zaujímavé udalosti. V miestach, kade dnes vedie cesta sa našlo osídlenie z rímskych čias, obdobia avarského kaganátu i prvých storočí uhorského kráľovstva.
Prvou skúmanou lokalitou bola osada a hlavne pohrebisko z avarských čias, pri ktorom bola aj staršia germánska osada. Tu prebiehal archeologický výskum aj za pomoci antropológov od jari do leta roku 2017. Okrem článku v Biskupických novinách mali naši obyvatelia možnosť naživo si vypočuť rozprávanie o objavoch na prednáške dr. Milana Horňáka, hlavného archeológa, ktorý vykopávky viedol.
Z miesta vykopávok si môžete pozrieť toto video.
Sme zvedaví na našu minulosť
Sála kultúrneho domu Vetvár bola 19. októbra 2017 plná nadšených divákov. Po prvý raz sme mali možnosť dozvedieť sa o minulosti našej mestskej časti z pohľadu archeológov. Zaujímavou, hoci trochu smutnou správou bolo, že napriek tomu, že sa podarilo vykopať a preskúmať takmer 500 hrobov, ďalších zhruba 200 ostalo v blízkosti budúcej diaľnice neodkrytých. Žiaľ, na dokončenie týchto prác sa nepodarilo aj napriek veľkej snahe a unikátnosti nálezu získať dostatok finančných prostriedkov.
V trase diaľnice, o niekoľko sto metrov severnejšie od avarského pohrebiska sa však objavili dve ďalšie lokality, ktoré bolo pred začiatkom stavby potrebné v rámci záchranného výskumu preskúmať. A tak sa archeologický tím vrátil do terénu ešte v novembri 2017, aby preskúmal lokalitu označenú pracovne ako Biskupice - sever.
Zima v teréne
Ako vyštudovaného historika ma všetky nové objavy v Biskupiciach mimoriadne zaujímajú. Keď na jeseň 2017 dr. Horňák na prednáške spomenul, že je možné sa ďalších výkopov zúčastniť, neváhala som a prihlásila som sa. Aj keď história a archeológia majú k sebe ako vedy blízko, výskumu v teréne som sa zúčastnila po prvý raz.
Ak si predstavujete prácu archeológa podľa filmov o Indiana Jonesovi či Lare Croftovej, tak rozhodne so skutočnou archeologickou prácou nemajú veľa spoločného.
Výhodou výskumu takmer v meste je to, že sa človek nemusí predierať džungľou a v prípade Podunajských Biskupíc ani šliapať na vysoké kopce. Naopak, výskum uprostred polí za mestom so sebou prináša nikdy neutíchajúci vietor rôznej intenzity, nekonečné hory blata a počas zimných a skorých jarných mesiacov aj nepríjemne treskúcu zimu, ktorá prechádza i dvoma pármi rukavíc.
Práca sa začína ráno s východom slnka a končí až po jeho západe. Uprostred poľa samozrejme nečakajte žiadne stoličky a stoly na sedenie či stánok s občerstvením. Všetko potrebné si človek musí priniesť so sebou. V dobrej termoske však ostane čaj teplý až do poobedia a pri zaujímavých nálezoch zabudnete na kopy blata, ktoré je treba každý deň umyť z topánok a vyprať z oblečenia.
Samozrejme, mimoriadne dôležitou bola obedná prestávka v Bufete u Zuzky, kedy sme si mohli umyť ruky mydlom a pár minút sa zohriali. Nie každý deň však bolo možné obedovať v teple reštaurácie, i to však patrí k práci v teréne.
Všetko má svoje miesto a čas
V mieste výskumu na ploche bagre odhrnuli vrchnú ornicu na obrovské haldy, vďaka čomu sa odkrylo skúmané miesto. Keďže práce priebežne pokračovali, preskúmaná plocha sa postupne znova bagrom zahrnula a obrovské kopy zeminy bolo neraz ľahšie preliezť než zbytočne obchádzať. 10 000 krokov pre zdravie človek nachodil úplne poľahky.
Odhrnutú zem je potrebné takzvane začistiť, hlavne v miestach kde sa črtajú nálezy. Majú zvyčajne inú farbu a po vytipovaní ich treba vyznačiť. Všetky takéto objekty sa značia nielen na ploche, ale aj do dokumentácie. Prideľujú sa im čísla, je nutné ich odfotiť, potom sčasti vykopať, opäť všetko zakresliť, odfotiť, zaznamenať do dokumentácie, zapísať nálezy a následne celý objekt vykopať. Každú fázu je potrebné zaznamenať. Všetky zozbierané údaje, dokumenty, nálezy a fotografie (i mnoho iného) je potom potrebné dlhé hodiny čistiť, triediť, opisovať, fotiť a katalogizovať v kancelárii. Neraz preto trvá i roky, kým sa verejnosť dozvie podrobnejšie informácie o výskumoch, zaujímavých nálezoch a hlavne o tom, čo znamenajú.
Archeologický objav roka
Naše zimné výskumy začali v novembri a pokračovali až takmer do predvianočných dní. Počasie už bolo skutočne zimné a pôda bola každé ráno úplne premrznutá. V niektoré dni bola plocha dokonca zasypaná snehom. Preto bolo jasné, že hneď ako to posledné zimné dni dovolia, vrátime sa výskum dokončiť. Január 2018 bol až nezvyčajne teplý a príjemný. Zdalo sa, že vo februári sa už budeme môcť vrátiť do terénu. Tušili sme, že nás čaká jeden mimoriadny výskum. Ako to už v uplynulých rokoch býva zvykom, pravá zima aj so snehom udrela práve vo februári, napriek tomu nás čas tlačil a bolo nutné sa opäť vrhnúť do práce.
Vietor, blato, dážď a občas trocha slnka ani zďaleka nemohli zatieniť vykopávky na germánskom dvorci, ktorý sa podarilo identifikovať v závere roka 2017. O unikátnosti objavu svedčí aj udelenie Ceny archeologický objav roka 2018.