Biskupické deti vystupujú v rozhlase
Nadšenie modernými technológiami zažívali ľudia aj pred sto rokmi. Pozorne sledovali nielen napredovanie leteckej dopravy, ale napríklad aj možnosť pustiť si rozhlasové vysielanie. Rozhlas patril začiatkom 30. rokov 20. storočia k moderným komunikačným prostriedkom. Vysielalo sa aj z Bratislavy a biskupické deti boli pri tom.
V školskom roku 1932/1933 dostala slovenská škola v Podunajských Biskupiciach nového správcu, Štefana Pleška. Spolu s ním do školy prišla aj jeho manželka, tiež učiteľka, Klementína Plešková Černá. Obaja už predtým pôsobili v menšinovej ľudovej škole a pravidelne sa zapájali do aktivít Slovenskej ligy.
Štefan Pleško na svojom predchádzajúcom mieste pripravil rozhlasovú hru "Prvá hodina v škole na kolónii", ktorá sa vysielala v rozhlase 5. októbra 1932 o 17:00 z budovy, ktorú dodnes poznáme pod ľudovým označením "u dvoch levov", teda na Špitálskej v Bratislave.
Nebolo to posledné vystúpenie biskupických žiakov v rozhlase. Už o tri týždne vystúpili s besiedkou "Ku dňu slobody" a 2. novembra s besiedkou "V deň mŕtvych".
Z kroniky slovenskej školy sa dozvedáme, že hru pripravil učiteľ Štefan Pleško a v rozhlase vystúpili žiaci III. triedy Štefan Halgat, Irena Bočková, Gizella Vozárová, Štefan Horváth a Július Koštál spolu s učiteľmi. Pochvalne sa o ich vystúpení vyjadril denník Slovenská politika.
Deti sa vrátili do rozhlasu aj nasledujúcu jar, keď 15. marca 1933 zahrali hru "Tatíčko - prezident na Slovensku". Začiatkom mája žiaci v rozhlase predviedli hru "Štefánik - bohatier" spolu s hercami Slovenského národného divadla a hra bola vysielaná všetkými československými rozhlasovými stanicami.
Štefan Pleško písal hry a besiedky i v nasledujúcom období a mnohé z nich vyšli aj tlačou, aby si ich mohli zahrať nielen deti v Biskupiciach, ale po celom Slovensku.