Koniec druhej svetovej vojny a oslobodenie Biskupíc I.

08.04.2023

Posledný rok druhej svetovej vojny bol náročný. Zachytili ho viacerí pamätníci. Aj Podunajské Biskupice zažili mnoho strastí, bojov a dokonca aj bombardovanie. Ako presne vyzerali najnáročnejšie chvíle minulého storočia?

Zo záznamov biskupických četníkov i z kroniky slovenskej ľudovej školy vieme, že aj biskupická vojenská posádka sa chcela zapojiť do Slovenského národného povstania. Zrejme chybou organizácie vojakov dvoch batérií Delostreleckého protilietadlového pluku už sediacich v nákladných vozidlách nemecká posádka nakoniec odzbrojila a zajala. Vojakov odviezli do Petržalky. Povstania sa však aktívne zúčastnil jeden z učiteľov slovenskej školy, Ervín Frimmel.

Každodenné poplachy

Na jeseň 1944 sa letecké poplachy stali každodennou vecou, obloha bola doslova posiata anglickými a americkými lietadlami. "Iné už ani nevídať. Sem tam kuriérne nemecké lietadlo letí nad samou zemou. Detonácie a otriasajúce výbuchy spoza Dunaja počúvame denne," zapísal do školskej kroniky správca školy Štefan Pleško.

Nielen fyzické ale i psychické trampoty neustále pribúdali. O nervozite ľudí chystajúcich sa na ďalšiu vojnovú zimu svedčia svedectvá z kroník. Október i november boli veľmi daždivé, mnohí poľnohospodári z obáv o budúcnosť ani nezasiali. Namiesto toho si ľudia kopali úkryty, zabíjali ošípané a veľa pili. Tento problém bol najviac zjavný v okolitých nemeckých obciach.

Organizované kopanie zákopov v našom chotári začalo pred koncom novembra. Na svätého Mikuláša došlo k ďalšiemu, v poradí už štvrtému bombardovaniu Bratislavy, a opäť pri ňom zomrel aj Biskupičan, František Zernovický.

Smutné Vianoce

V slovenskej škole sa z Vianoc žiaci ani učitelia netešili. Zvyčajná vianočná nádielka prebehla narýchlo, školskú budovu na Žiackej ulici totiž už 18. decembra zabrali Nemci. Ušetrená neostala ani budova maďarskej školy na Vetvárskej ulici, tam si spravili lazaret.

Front sa už blížil. Okolo Vianoc bola Červená armáda pri Balatone, kanóny počuli Biskupičania aj v smere od Komárna. 21. februára bola Bratislava prvýkrát bombardovaná ruským letectvom, ktoré poškodilo mnoho budov.

Zo súdobej tlače.
Zo súdobej tlače.

Ako spomína Štefan Pleško, front sa každým dňom blížil. "Transporty vo dne v noci hrmia našou dedinou. Nemci odvážajú zásoby zo Žitného ostrova. Front sa približuje. Ľudia v noci zakopávajú cennosti, šatstvo, obuv, potraviny a budujú v záhradách úkryty." Aj naše školy ukrývajú školské pomôcky a zariadenie. Šírili sa zvesti, že Nemci chcú evakuovať Biskupice, lebo na Malom Dunaji bude obranná línia.

Hitler vyhlásil tzv. Festung Pressburg. Bratislava bola niekoľkonásobne obohnaná zákopmi a protitankovými priekopami, drôtenými prekážkami a mínovými poliami. S veľkonočnými sviatkami sa front priblížil k Biskupiciam.

Pokračovanie článku nájdete tu.