Generál Milan Rastislav Štefánik v biskupických dokumentoch

01.05.2023

Už tradične si 4. mája pripomíname výročie nešťastnej udalosti, a to tragickej leteckej nehody, pri ktorej zomrel generál Milan Rastislav Štefánik. Hoci miesto nehody neleží v katastri Podunajských Biskupíc, v roku 1919 spadalo do obvodu miestnych četníkov. Čo sa dozvedáme z ich zápisov a rozprávania očitého svedka nehody?

Generál M. R. Štefánik sa už do vlasti po vojne nevrátil
Generál M. R. Štefánik sa už do vlasti po vojne nevrátil

"Četnická stanica Biskupice pri Dunaji započala činnosť dňa 24. februára 1919," rozpovedá nám hneď prvý zápis v Pamätnej knihe, ktorú musela za prvej česko-slovenskej republiky viesť povinne každá policajná stanica.

Do obvodu biskupickej stanice patrilo aj územie Vrakune, Rovinky i Mostu pri Bratislave. Práve jeden z jej príslušníkov nám zachoval správu, ktorú o nehode spísali s očitým svedkom Alexandrom Bazsom, ktorý s kolegom Františkom Hluzinom pracovali zhruba sto metrov od miesta nehody. Z rozprávania sa dozvedáme:

"Dňa 4. mája 1919 medzi 12. a 13. hodinou zrútilo sa v Bruskom Szigete, na území obce Most na Ostrove v obvode četníckej stanice Biskupice pri Dunaji talianske kráľovské vojenské lietadlo, v ktorom sa vracal prvý čsl. minister N. O. generál dr. Milan Rastislav Štefánik do oslobodenej vlasti.

Generál dr. M. R. Štefánik a jeho sprievodcovia taliansky nadpraporčík Mancinelli Scotti, seržant M. Merlini a strelec G. Aggiunti, boli pri páde lietadla usmrtení a lietadlo zhorelo. Podľa rozprávania očitých svedkov robotníkov Alexandra Bazso a Františka Hluzina, zamestnancov na veľkostatku Pálfy dvor obec Verekne, letelo lietadlo gen. M. R. Štefánika od Bratislavy cez vajnorské vojenské letisko a v miestach, kde sa zrútilo, bolo len asi 10 m nad zemou.

Robotník Bazso, ktorý bol v kritickom okamihu vzdialený od lietadla len asi 100 krokov rozprával, že sa mu zdalo a počul, akoby v lietadle niečo prasklo – hrklo a lietadlo sa naklonilo kolmo vrtuľou dolu, pričom z lietadla vypadol jeden muž, ktorý sa pri páde zabil. V okamihu sa ale lietadlo obrátilo podvozkom nahor a takto obrátené padalo šikmo k zemi pri spiatočnom smere. Pri druhom obrate lietadla vypadol z neho druhý muž, vraj gen. dr. M. R. Štefánik. Tretí letec vypadol tesne pred samým dopadom lietadla k zemi a zostal ležať pod krídlom lietadla mŕtvy, štvrtý letec zostal v lietadle.

Keď Bazso pribehol ku gen. dr. M. R. Štefánikovi – že to bol Štefánik, zistil vraj až neskôr podľa nájdeného zápisníka – bol vraj tento ešte živý, ale za krátko zomrel.

Trosky lietadla neskúmali odborníci na letecké nehody.
Trosky lietadla neskúmali odborníci na letecké nehody.

Lietadlo sa pri páde ihneď vznietilo, a pretože začali v horiacom lietadle vybuchovať náboje, Bazso z obavy pred zranením sa od lietadla vzdialil. K miestu katastrofy prišli zakrátko vojenské záchranné oddiely, ale letci boli už všetci mŕtvi.

Telo gen. Dr. M. R. Štefánik bolo prevezené na Bradlo pri Brezovej a tam slávnostne pochované. Taliansky kráľovský nadpraporčík Mancinelli Scotti bol odvezený do jeho vlasti Talianska a seržant M. Merlini a strelec G. Aggiunti, boli pochovaní na Bradle", uvádza sa v četníckej správe.

Robotníci z Pálfyho majera neboli jediní, ktorí na vlastné oči videli nehodu talianskeho stroja. Na slovenského generála čakal dav, v ktorom bola aj Štefánikova matka.

Správu o nešťastných udalostiach podali aj Štefánikovi pobočníci major Gaston Fourier a nadporučík Daniel Lévi. Ako sa dozvedáme z najnovšieho životopisu M. R. Štefánika od slovenského historika M. Kšiňana, obaja pobočníci mali za úlohu vybrať plochu pre pristátie a rozhodli sa pre miesto situované 12 kilometrov severovýchodne od Bratislavy pri Vajnoroch.

Cesta bola plánovaná vopred, o mieste pristátia bol Štefánik informovaný už 1. mája. Pre nepriaznivé počasie v Bratislave sa však vopred nevedelo, kedy sa bude môcť let zo severotalianskeho letiska Campoformida pri Udine konať. Nakoniec štvorčlenná posádka v lietadle Caproni vyrazila 4. mája ráno. Štefánik sedel v prednej časti lietadla na mieste pozorovateľa, Mancinelli-Scotti a Merlini boli pilotmi a vzadu sedel mechanik Aggiunti.

Viacero očitých svedkov opisovalo prílet lietadla smerom od Viedne, ponad Dunaj až k miestu nehody. Samotný dopad Štefánikovi pobočníci nevideli, pretože im vo výhľade tienili stromy. Vyšetrovanie nehody mala na starosti talianska armáda, keďže lietadlo patrilo jej. Z neďalekej Viedne povolali už na druhý deň kapitána Federica Zapellonihi, ktorý bol veliteľom prvej leteckej eskadry.

Pitvy vykonali v Bratislave a na žiadnom z tiel sa nenašli strelné poranenia. Jednou z neskorších verzií nehody totiž bola možnosť zostrelenia lietadla. Tá sa však nepotvrdila.

M. R. Štefánik bol pochovaný pri svojom rodisku.
M. R. Štefánik bol pochovaný pri svojom rodisku.

V roku 1919 ešte neexistovali také metódy vyšetrovania leteckých nešťastí aké máme k dispozícii dnes. Na lietadle v dôsledku diaľkového letu boli zrejme urobené určité zásahy, o ktorých sa nedochovali presné informácie. Za samotnou nehodou podľa vyšetrovania mohli stáť zrejme viaceré faktory od náhleho poryvu vetra a straty vztlaku až po technickú poruchu – roztrhnutého rádiotelegrafického kábla zamotaného po nehode vo výškovej klapke. 


Zdroje informácií a fotografií: Štátny archív Bratislava - Pamätník četníckej stanice, M. Kšiňan Milan Rastislav Štefánik, 2021, foto aak,  gyt, wikipedia