Andrea Kvintová

Kronikárka, redaktorka, milovníčka regionálnej histórie 

Niekoho priťahuje história už od detstva, iní si k nej nájdu cestu až časom. Ja som si dejepis obľúbila už v piatej triede na základnej škole. Bolo  jasné, že sa budem jedného dňa venovať histórii. Keďže ma tento sen neopustil ani v nasledujúcich rokoch, napokon som  vyštudovala históriu v kombinácii s estetikou na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. 

Moje záujmy a štúdium sa prelínali tisícročiami. Po štyroch semestroch egyptológie sa moja pozornosť od starovekých dejín preniesla do 19. storočia a diplomovú prácu som venovala vývoju volebného práva vo Veľkej Británii. 

Históriu však človek najlepšie vníma na mieste, kde žije. Preto som sa napokon zamerala na minulosť mestskej časti, v ktorej žijem a ku ktorej som pripútaná po celý svoj život - a tou sú Podunajské Biskupice. Už ako dieťa ma neraz v domácej knižnici mojej babičky pútala monografia Petra Püspöki Nagya. Žiaľ, išlo o maďarské vydanie tejto zaujímavej publikácie, a tak som si ju nevedela preštudovať. Muselo prejsť mnoho rokov, kým sme vymenili maďarské vydanie za slovenské a kým som mala možnosť na maďarskom Balassiho inštitúte v Bratislave študovať aj maďarčinu. 

Rozsiahle historické dielo pána Petra Püspöki Nagya je tým najlepším štartom pre každého milovníka záhad a minulosti. V čase, keď svoju monografiu starších dejín obce pripravoval, ešte Podunajské Biskupice nepatrili k Bratislave a mnohé z poznatkov, ktoré máme dnes k dispozícii čakali na svoje objavenie a zverejnenie. Je neuveriteľné, že od jej vydania v roku 1968 už prešlo vyše polstoročie. 

Čo však novšie dejiny Podunajských Biskupíc? Ich veľká časť sa odohrávala za života našich najstarších pamätníkov. Zaslúžia si našu pozornosť, a to predovšetkým preto, že, žiaľ, nemáme zachovanú komplexnú kroniku, ani žiadne súvislé záznamy, ktoré by nám osudy Podunajských Biskupíc v uplynulom storočí vyrozprávali. To najzaujímavejšie je ukryté v archívoch, nedostupných po dlhú dobu pre pandémiu. 

Mnohé zaujímavé informácie však možno nájsť na iných miestach. Je to však pátranie, ktoré si vyžaduje mnoho času a úsilia. Pomôcť však môže každý. Zaujímavými nie sú len spomienky rodených Biskupičanov, ale aj obyvateľov našich sídlisk na Dolných honoch a Medzi jarkoch. Tieto naše sídliská oslávia už čoskoro 50 rokov. Dôležité spomienky na Biskupice majú však aj mnohé osobnosti, ktoré spájajú s touto mestskou časťou napríklad svoj profesijný život. 

Časť najnovších udalostí možno objavovať v novinách vydávaných od roku 1992 s názvom B-V Press pod vedením šéfredaktorky pani Márie Kostkovej. Mapovali nielen udalosti v Podunajských Biskupiciach, ale aj vo Vrakuni. Od roku 2001 už noviny vychádzali pod novým názvom Biskupické noviny. Sú pútavým čítaním a dozvedáme sa z nich o každodennom živote Biskupičanov.

Od roku 2001  zaznamenáva udalosti  v Biskupiciach aj novozaložená kronika. Do roku 2017 ju viedla pani Valéria Takáčová. V júli 2018 som prebrala úlohu kronikárky mestskej časti  a verím, že sa mi podarí priblížiť  minulosť Podunajských Biskupíc čo najväčšiemu počtu záujemcov. 

Viac sa o kronike Podunajských Biskupíc dočítate na stránkach mestskej časti